Зникнення без містики

Найчастіше наші люди залишають країну не для того, щоб помандрувати або зайнятися бізнесом, – вони розраховують знайти добре оплачувану (по наших, звичайно, міркам) роботу. Щороку 4 – 5 тис. Українців страждають саме від шахрайських схем, пов’язаних з працевлаштуванням.

За даними Міжнародної організації по міграції, більшість подібних виїздів здійснюються нелегально – компанії-посередники оформляють туристичні візи, і після прибуття на місце люди опиняються в повній залежності від працедавця.

Багато пропозицій про роботу в Чехії, Польщі, Греції, Італії і Іспанії. Втім, часто компанії не утрудняють себе навіть послугами з переправлення “заробітчан” через кордон: вони розміщують оголошення про роботу за кордоном, приймають документи, гроші за свої послуги (від 1,5 до 3 – 5 тис. Грн.), А потім просто зникають.

Цього літа, наприклад, прокуратура Криму передала до суду кримінальну справу трьох шахраїв, які, створивши фіктивну фірму, обдурили 11 жителів автономії.

Одна з улюблених схем, якими користуються сучасні Остапи Бендери, – обіцянка працевлаштування в країнах з високим рівнем життя (і відповідно заробітками) – Норвегії, Данії, США, Канаді. Потенційному клієнтові навіть організовують запрошення від громадянина тієї країни, куди його збираються відправити. І пропонують внести внесок за послуги (0 – 800) і підписати контракт з фірмою.

Серед інших пунктів є і такий: якщо чоловік не проходить співбесіда в посольстві і дістає відмову у візі, до компанії він не має ніяких претензій. Як правило, люди підписують покірливо – вони-то упевнені, що, маючи на руках запрошення, напевно отримають візу. Компанія ж клієнтів якраз і набирає серед людей, які майже не мають шансів пройти співбесіду, – безробітних, яких ніщо не тримає на батьківщині.

Тим, хто збирається відправитися на роботу за межу, слід знати, що наявність якоїсь ліцензії ще не означає, що фірма має право надавати послуги з працевлаштування, вона може отримати її тільки на надання консультаційних послуг.

чи Легально працює компанія, що займається працевлаштуванням за кордоном, можна дізнатися в Міністерстві праці і соцполітіки України, а також в регіональних центрах зайнятості. І обов’язково точно з’ясувати: у яких саме країнах компанія має право працювати.

ЯКЩО ВИ НЕ ПРОФЕСОР

Рекламу фірм, що пропонують допомогу в отриманні віз в багато країн світу, сьогодні можна легко знайти в газетах і Інтернеті.

Через оголошення, а деколи просто виловлюючи жертви в чергах у посольств, шахраї пропонують послуги з “пільгової видачі візи”, пояснюючи, що мають зв’язку і знайомства серед працівників посольств, а також можуть “організувати” документи, що полегшують проходження співбесіди. За що і беруть гроші – 500 – 1 тис. Грн.

Солідніше в очах клієнта виглядають фірми, що пропонують оформити будь-які, у тому числі і робочі, візи в багато країн.

Як правило, існують вони полгода-год – за цей час встигають обробити значне число жертв, після чого просто ліквідовуються і продовжують жити під іншим ім’ям і з іншими реквізитами.

Є шахраї, які “видають” візи самостійно, благо можливості сучасної техніки це дозволяють. Мабуть, важче за весь наслідок для пострадавших опиняються саме у випадках з отриманням подібних фальшивих віз: 90% вірогідності, що підробку виявлять в Шенгенській зоні і майже стовідсотково при спробі перетнути межу США, Великобританії або Канади.

В Україні викривали фірми, які також пропонували таким, що виїжджає подорожувати із справжніми візами в чужих паспортах з переклеєними фотографіями. Як правило, для українців це закінчувалося в’язницею, депортацією і вічною забороною на в’їзд до цих країн.

Як повідомила та, що побувала днями в Криму віце-консул США Елісон Хана, найбільш поширені типи віз, які видаються консульським відділом посольства США в Україні, – туристичні, для короткочасного перебування в країні (В1/в2).

За візами типу С1/в дуже часто звертаються кримчани – вони необхідні членам екіпажів судів і літаків. Є спеціальні візи для студентів, учасників програм обміну.

А ось візи, що дозволяють тривалий час знаходитися на території США і працювати там, можна отримати тільки в тих випадках, якщо є петиція від працедавця. Шанс отримати робочі візи є у людей, що мають високі досягнення в науці, мистецтві, освіті, у видатних учених і дослідників, керівників і менеджерів міжнародних компаній.

Можуть претендувати на працевлаштування професіонали, що мають дефіцитні в США спеціальності. Відносно трохи робочих віз видається представникам релігійних організацій і членам їх сімей. Робочі візи отримують також інвестори з мінімальним капіталовкладенням 0 тис. – 1 Млн., Створюючі робочі місця на підприємствах США.

Людині, що не відповідає цим вимогам, який клюнув на обіцянку якої-небудь фірми надати роботу в США, слід знати, що, швидше за все, він має справу з шахраями. У жодному випадку не можна платити ні за запрошення, якими він, швидше за все, не зможе скористатися, ні за міфічні послуги з отримання візи.

ЗА ПОСЕРЕДНИЦТВО

За даними Госькомстатістіки України, за 7 місяців цього року 10,8 тис. Жителів перебралися на постійне місцепроживання за межу, з них майже тисяча чоловік – кримчани і севастопольці. А за весь минулий рік країну покинули 22,4 тис. Громадян (при цьому близько 2 тис. – Жителі півострова).

Разів є охочі виїхати, то існує і попит на послуги, пов’язані з виїздом. Чим користуються шахраї, пропонуючи фальшиве “возз’єднання сім’ї”, липових женихів і наречених і тому подібне Ціла галузь практично некараного “бізнесу” утворилася навколо лотереї “грін-кард” – простого і легального способу отримати посвідку на проживання в США для всієї сім’ї.

Щорічно можливість іммігрувати надається 50 тис. Громадян країн, що мають низький рівень міграції в США, – до них відноситься і Україна. Участь в цій лотереї, пояснила Елісон Хана, безкоштовно, заявка подається в електронному вигляді, для чого необхідно заповнити форму на офіційному сайті ( Dvlottery. State. Gov).

учасники, що Виграли, одержують звичайний лист з консульського центру штату Кентуккі про подальші кроки, які їм необхідно зробити для оформлення необхідних імміграційних документів. Елісон Хана уточнила, що ніяке агентство або інший посередник не має права повідомляти про виграш, ніякі фірми не можуть брати гроша за участь в лотереї.

Шахраї створюють сайти в Інтернеті, присвячені лотереї “грін-кард”, і пропонують сплатити їх послуги для участі в ній. Для того, щоб переконати потенційні жертви, вони використовують фрази про свої зв’язки, високий рівень кваліфікації, необхідної для того, щоб заповнити заявку, запевнення, що їх клієнти завжди виграють в лотереї і що інші фірми беруть за подібні послуги значно дорожче.

Апетити у шахраїв разниє – від 180 – 200 грн. До – 70 за заявку на всю сім’ю. Фактично вони просто заповнюють анкету і посилають її на офіційний сайт лотереї або не роблять навіть це. Чи варто платити за таке сумнівне посередництво?

Джерело: Валіза – імміграція і освіта за кордоном